středa 29. listopadu 2017

Menstruační kalíšek - můj finální názor

Ahoj holky. Dnes si dáme jenom rychlý informační článek na trochu netradiční téma ☺ Zhruba před rokem jsem publikovala článek o menstruačním kalíšku a pak ještě jeho stručné pokračování. Pokud jste ho nečetly a zajímá vás, zde jsou odkazy - klik, klik

V době, kdy jsem články psala, jsem kalíšek používala pár měsíců. Psala jsem, že zavádění pro mě není moc příjemné a kalíšek střídám s tampony. 
Dnes vám chci napsat, jak situace vypadá aktuálně - po více než ročním pravidelném používání kalíšku. Článek bude opravdu jen informační bez fotek, takže hlavně asi pro ty, které tato tématika zajímá ☻☻☻

Kalíšek i po tomto dlouhodobém používání určitě doporučuji. Chápu, že některé ženy nemohou z různých důvodů používat ani tampon a nezbývá jim jiná varianta než vložky, ale pokud tampony bez problémů používáte, doporučuji kalíšek aspoň vyzkoušet. Nemusíte být žádná bio eko žena (ani já nejsem) a garantuji vám, že ze sebe budete mít výborný pocit, když si uvědomíte, kolik zbytečného odpadu každý měsíc nevyprodukujete ☺

Jak jsem psala, kalíšek jsem ze začátku střídala s tampony. Dopotřebovala jsem ty, co jsem měla doma, a od té doby jsem si už žádné nekoupila. Po pravdě mě to ani nenapadlo. 
I když zavádění bylo ze začátku dost obtížné, potvrdilo se mi, že to chtělo jen cvik a trénink a všechno se vyřešilo. Nyní zavádím kalíšek na první pokus, výjimečně na druhý. Co mi jde malinko hůř, je vyndavání. Až si budu kupovat nový kalíšek, nebudu si u něj tolik střihat stopku. U tohoto kalíšku jsem si ustřihla stopku ještě před prvním použitím, protože jsem četla, že se to tak má dělat, ale příště kalíšek nejprve vyzkouším a pak uvidím.

V minulém článku jsem psala, že měním kalíšek po 4 - 5 hodinách. To se teď také změnilo. Nechávám ho bez problémů zavedený i déle. Nestalo se mi, že bych z toho měla třeba infekci nebo mi kalíšek protekl. 

V hodně diskuzích se řeší, jak používat kalíšek na cestách - třeba na festivalu, pod stanem a tak. S tímhle zkušenosti nemám a upřímně, během menstruace se snažím být hlavně v klidu a odpočívat, takže na podobné akce bych osobně nejela. A pokud náhodou ano, nejspíš bych to výjimečně řešila tamponem. Na kalíšek potřebuji klid a soukromí a nedovedu si představit ho vylévat a vymývat někde v kadibudce nebo tak podobně. Ne, že by to technicky nešlo, jsou ženy, které používají kalíšek i na misi v Africe ve vesnicích bez tekoucí vody. Ale já mám ráda zkrátka klid, soukromí a vyhovující hygienické podmínky. V práci i doma mám na toaletě zároveň i umyvadlo, což mi situaci hodně ulehčuje.

Hlavní výhodou pro mě zůstává ale ta ekologičnost. Mám z toho fakt výborný pocit. Jak jem psala v minulém článku, ekologičnost pro mě byla hlavním důvodem ke koupi kalíšku a to stále platí.

Kdybyste měly ke kalíšku nějaké dotazy, napište mi prosím do komentáře nebo klidně na e-mail USedmikrasky@seznam.cz. Ráda poradím, pokud bude v mých silách ♥

10 komentářů:

 1. Taky jsem si ho koupila, tak jsem zvědavá, jak sedne mě :) Snad to nebudou vyhozené peníze. Rozhodla jsem se tak, jak z ekologických důvodů, tak hlavně z finančních a zdravotních. Přeci jen tampóny jsou předražené, navíc bělené a bůh ví, jaké chemické složky obsahují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak super. Snad ti sedne ☺ To složení tamponů a vložek je na pováženou, to máš pravdu. A organické tampony jsou zase hrozně drahé. To už je podle mě lepší dát tu jednorázovou investici do kalíšku s tím, že minimálně několik měsíců už nic dalšího člověk nemusí kupovat.

   Vymazat
 2. Pročetla jsem všechny tři články. A jsem nalomená tak na 90%, že bych do toho šla. Ze zvědavosti, kvůli úspoře měsíčního tamponového odpadu, i čistě kvůli lepšímu pocitu. Děkuju za skvěle napsané a užitečné info, Leni! Tohle jsou fakt první články, které by mě přesvědčily k testu :-)
  Bebe

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc, Bebe ♥♥♥ To mám velkou radost a držím palce, pokud se k tomu odhodláš :-)

   Vymazat
 3. Ahoj, musím tedy uznat, že už o koupi uvažuji poměrně dlouho, a jsem stále více a více nahlodaná :)
  Děkuji za užitečné info ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já moc děkuji za komentář ☺ Chápu, že to rozhodnutí nějakou dobu trvá, taky jsem váhala ☺ Pak jsem kalíšek měla i pár měsíců doma, než jsem se vůbec odhodlala ho zkusit :-D
   Myslím si, že osvěta je potřeba ☺

   Vymazat
 4. Kalíšek je super vynález, mám ho doma téměř dva roky a i když ho stále střídám s tampony, nedám na něj dopustit ;-) Se zaváděnim to teda mám pořád jako na houpačce,jednou se mi to povede hned,jindy s tím bojuju a nakonec si vezmu radši tampon.S vyndáním překvapivě problém nemívám a stopka mě dřela,takže jsem jí odstřihnout musela.Jinak už jsem s ním absolvovala nekolik celodenních výletů v přírodě a bylo to v pohodě, rozhodně lepší než tampon apod.;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak super, i používat ho jen občas je úspora peněz i přírody ;-)
   S tím zaváděním/vyndaváním to máme teda přesně naopak :-D

   Vymazat
 5. Jinak teď jsem pročetla starší články o kalíšku a jestli tě stále trápí menstruační křeče,doporučuju hormonální jógu,naučená sestava po chvíli praxe trvá cca 35 minut, je to jednoduché a od té doby, co cvičím, jsem bez křečí, neboli mě před menstruací ňadra atd. ;-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře, dělají mi radost! :-) Komentáře jsou moderované, to znamená, že se zde objeví až poté, co je schválím. Děkuji za pochopení.